Поради батькам та вихователям

ПОРАДИ  БАТЬКАМ та ВИХОВАТЕЛЯМ

З  гіперактивною  дитиною  слід  керуватися  правилами:

• Працювати з дитиною на початку дня, а не ввечері.
  • Зменшити робоче навантаження на дитину.
  • Ділити   заняття   на   короткі,   але   частіше   повторювані   періоди. Використовувати фізкультхвилинки.
  • Бути емоційним, експресивним педагогом.
  • Знизити вимоги до акуратності на початку, щоб сформувати відчуття успіху.
  • Садовити дитину під час занять поряд із дорослим.
  • Використовувати тактильний контакт (елементи масажу, дотику).
  • Домовлятися з дитиною про ті або інші дії заздалегідь.
  • Давати короткі, чіткі і конкретні інструкції.
  • Використовувати гнучку систему заохочень та покарань.
  • Заохочувати дитину відразу ж, не відкладаючи на майбутнє.
  • Надавати дитині можливість вибору.
  • Залишатися спокійним. Немає холоднокровності — немає переваги!

З  неспокійною  дитиною  варто  керуватися  наступними правилами:

• Слід уникати крайнощів: не можна дозволяти дитині робити все, що їй
    заманеться, але не можна і все забороняти. Чітко виберіть для себе, що
    можна і чого не можна, і погоджуйте це з усіма членами родини.
  • Показуйте дитині приклад своєю поведінкою: стримуйте свої емоції, адже вона наслідує вас.
  • Приділяйте дитині достатньо уваги, вона не повинна відчувати себе
    забутою, але в той же час поясніть дитині, що бувають моменти, коли
    у вас є інші турботи, вона повинна це зрозуміти і прийняти.
  • Пам'ятайте, що істеричні напади найчастіше пов'язані з прагненням привернути до себе увагу або викликати жаль та співчуття. Не треба потурати дитині, не треба змінювати своїх вимог. Коли дитина заспокоїться, поясніть їй, чому ви зробили так, а не інакше.

З  конфліктною  дитиною  варто  дотримуватися  наступних правил:

• Слід стримувати прагнення дитини провокувати сварки з іншими. Треба тактовно коригувати недружні погляди або бурмотання з образою собі під ніс.
  • Припинивши сварку, не звинувачуйте іншу дитину в її виникненні, захищаючи свою. Прагніть об'єктивно розібратися в причинах, що її спровокували.
  • Після конфлікту обговоріть з дитиною причини його виникнення, визначте неправильні дії своєї дитини, які спричинили його. Спробуйте знайти інші можливі способи виходу з конфліктної ситуації.
  • Не обговорюйте в присутності дитини проблеми її поведінки. Вона може затвердитися в думці про те, що конфлікти неминучі, і продовжуватиме провокувати їх.
  • Не завжди слід втручатися у сварки дітей, потрібно надати їм можливість самим порозумітися і навчитися спілкуватися. Проте, якщо під час гри одне з них завжди перемагає, а інше виступає «жертвою», слід перервати таку гру, щоб запобігти формуванню боязкості у переможеного.

Із сором’язливою дитиною варто пам’ятати наступне:

• Слід розширювати коло знайомств своєї дитини, частіше запрошувати до себе друзів, брати малюка в гості до знайомих людей, запрошувати дітей у гості, розширювати маршрути прогулянок та екскурсій, учити дитину спокійно реагувати на нові місця і людей.
  • Не варто постійно турбуватися за дитину, намагатися повністю оберігати її від всіляких небезпек, в основному придуманих вами, не робіть самі все за дитину, не запобігайте будь-яким утрудненням, надайте їй свободу діяльності.
  • Постійно укріплюйте в дитини упевненість у собі, у власних силах.
  • Залучайте дитину до виконання різних доручень, пов'язаних зі спілкуванням, створюйте ситуації, в яких сором'язливій дитині довелося б вступати в розмову з «чужим дорослим» (у магазині, на зупинці, в дитячому парку, кінотеатрі тощо).
В  роботі  із  замкнутою дитиною  варто  керуватись наступними правилами:
  •  Слід розширювати коло спілкування дитини, приводити її в нові місцяі знайомити з новими людьми.
  • Підкреслюючи переваги і корисність спілкування, розказуйте дитині про те, що нового і цікавого ви дізналися, яке задоволення отримали, спілкуючись з тією або іншою людиною.
  • Намагайтеся самі стати для дитини прикладом людини, що ефективно спілкується.
  • Якщо попри всі ваші зусилля дитина стає все більш замкнутою і відчуженою, зверніться за консультацією до психолога, який допоможе вам у розв'язанні цієї проблеми.
З  агресивною  дитиною  корисними  будуть  наступні  поради:
  • Слід пам'ятати, що заборона і підвищення голосу — неефективні способи подолання агресивності. Лише зрозумівши причини агресивної поведінки, можна сподіватися на те, що агресивність дитини буде подолано.
  • Надавати дитині особистий приклад позитивної поведінки. Не допускайте проявів гніву або критичних висловів про своїх друзів або колег, будуючи плани «помсти».
  • Нехай ваша дитина постійно відчуває, що ви любите, цінуєте і приймаєте її.
  • Не соромтеся зайвий раз приголубити або пожаліти дитину. Хай вона бачить, що вона потрібна і важлива для вас.