ОБЖД

Форми роботи з охорони безпеки життєдіяльності в дошкільному навчальному закладі

Турбота про життя і здоров’я – це найважливіша праця педагога.
Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя,
світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили.
                                                                                   В.О. Сухомлинський

АКТУАЛЬНІСТЬ…
проблеми полягає у тому, що згідно з дослідженнями психолого-педагогічної науки пізнання дитиною навколишнього світу починається зі сприймання предметного середовища. Малюк тягнеться до предметів, речей, що оточують його, але в цьому може приховуватись небезпека для його здоров’я і навіть життя. Зважаючи на те, що з кожним роком збільшується кількість травмованих дітей у наслідок несформованих навичок користування предметами, речами, поведінки з незнайомими людьми, у природному довкіллі та в різних ситуаціях, постала проблема у системній роботі з дошкільнятами, щоб виробити в їхній свідомості стереотипи щодо безпеки у життєвому середовищі.

Здоров’я є умовою гармонійного розвитку людини і в той самий час показником рівня соціально-емоційного розвитку суспільства.
                                                                                                                                                                                                         О. М. Анохін

Провідне завдання сучасної системи освіти з основ безпеки життєдіяльності

Виховання дитини в дусі відповідального ставлення до власного здоров’я, безпеки життя, здоров’я оточуючих як найвищої індивідуальної та суспільної цінності.

СИСТЕМА ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

• Пріоритетним завданням є - охорона життя дитини.
  • Формування основ здорового способу життя.
  • Реалізації завдання сприяє – збереженню та зміцненню здоров’я малюків.
  • Становлення норм безпечної поведінки.

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДИТИНИ

Це формування у неї свідомого ставлення до збереження особистого життя і здоров’я, шляхом надання теоретичних знань, практичних умінь, реалізації набутих навичок.

Три основні напрями організації навчально-виховної роботи з питань безпеки життєдіяльності дошкільників:

По-перше. така робота не має обмежуватися лише засвоєнням норм та правил поведінки. Дітей варто навчати обачності, навичкам орієнтування і швидкої реакції в екстремальних ситуаціях.

По-друге, максимального ефекту в цьому напрямі можна досягти (це доведено практикою), якщо навчально-виховну роботу вести у трьох напрямах: педагоги — діти — батьки.

По-третє, слід враховувати деякі принципові аспекти роботи з дітьми, які суттево відрізняються від аналогічної роботи з дорослими. Зокрема, застосування так званої «шокової» пропаганди зі спеціальним акцентуванням на страшних наслідках пожеж, повеней, інших небезпек може негативно позначитися на дитячій психіці, травмувати її, призвести до появи емоційних негараздів (стресів, тривог, фобій, страхів) і навіть до стійких неврозів.

Взаємодія вихователя і дітей

- Життя серед людей у природному та предметному середовищі.
- Правила поведінки з вогнем.
- Безпечні та небезпечні вулиці і дороги.
- Виховання вміння надавати собі та іншим допомогу в разі потреби.

Взаємодія батьків і дітей

- Анкетування батьків на предмет обізнаності з охороною безпеки життєдіяльності дітей.
- Участь батьків у спільних святах, розвагах, театралізованих дійствах пов’язаних з ОБЖД.
- Спільний перегляд інформаційних матеріалів про безпеку життєдіяльності.

Взаємодія вихователя і батьків

- Консультування батьків про правила особистої безпеки та правила поведінки в різних екстремальних ситуаціях;
- Інформація про створення максимально безпечних умов перебування дитини вдома, на подвір'ї, на відпочинку тощо;
- Ознайомлення батьків з роботою дошкільного закладу у цьому напрямі, з наслідками навчання та виховання дітей;
- Залучення батьків до навчально-виховного процесу;
- Вивчення та пропаганда кращого досвіду сімейного виховання із зазначеної проблеми.